مصاحبه روزنامه جام جم با رئیس هیئت مدیره شرکت ژرف پویان توس در نمایشگاه ایران تله کام ۲۰۱۷

شرکت دانش بنیان ژرف پویان توس حدود ۱۲ سال است روی تولید روتر بومی متمرکز شده است. مهندس محسن وهاب‌زاده، رئیس هیات مدیره این شرکت درباره کار روتر و اهمیت آن در شبکه به جام جم می‌گوید: به‌طور کلی روتر ایجادکننده شبکه‌های بزرگ است. یعنی اگر چیزی به نام اینترنت داریم به خاطر وجود روترها در شبکه‌های مختلف است که شبکه‌های کوچک را به هم متصل می‌کند.

اهمیت توجه به امنیت

مهندس وها‌ب‌زاده درباره کیفیت روتر ساخت ایران شرکت ژرف‌پویان می‌گوید: روترها جزو زیرساخت‌های شبکه‌ها هستند و در تمام دنیا، تقریبا دو یا سه برند مطرح هستند که معتبرترین آنها شرکت آمریکایی سیسکوست. البته برندهای چینی و ... هم وجود دارد. اما محصول روتر بومی که ما در سال‌های اخیر تولید کرده‌ایم محصولی است که با بهترین روترهای دنیا قابل رقابت است. این فناور داخلی تصریح می‌کند: یکی از مهمترین دلایلی که ما محصولمان را ارائه کرده‌ایم وجود دغدغه‌های امنیتی نسبت به محصولات خارجی بوده است. زیرا اگر قرار باشد اختلالی در شبکه به‌وجود بیاید، یکی از آسیب‌پذیرترین قسمت‌ها روترهاست و ما هم با توجه به همین ملاحظات امنیتی، فعلا ابزارهای ساخت خود را به خارج از کشور عرضه نمی‌کنیم. مشکل ما بیشتر از همه با روترهای سیسکوست که امکان سرقت اطلاعات و کنترل از راه دور از خارج از کشور روی آنها وجود دارد.

لزوم پرهیز از برندگرایی

رئیس هیات مدیره شرکت دانش بنیان ژرف‌پویان توس در خصوص بازار مصرف داخلی این روتر بومی می‌گوید: در بازار داخل، استقبال خوبی از محصول ما می‌شود. با این حال جذابیت برند خارجی موجب می‌شود اعتمادپذیری به محصول ایرانی میان مشتریان ما چندان پررنگ نباشد. البته بتازگی سازمان‌های حاکمیتی در حال تصویب قوانینی هستند مبنی بر این که تا وقتی تولیدکننده داخلی در حوزه تولید روتر داریم، نباید محصول خارجی خریداری شود و همین موضوع باعث شده کمی استقبال بیشتری از محصول داخلی ما شود. وی در خصوص ویژگی‌های کاربرپسند روتر ایرانی می‌گوید: ما برای کارکرد راحت‌تر با روترها، رابط کاربری را شبیه رابط کاربری سیسکو طراحی کرده‌ایم تا کار با آن آسان‌تر باشد و نیاز به آموزش خاصی نداشته باشد. قیمت محصول ما تقریبا ۳۰ درصد ارزان‌تر از سیسکوست. بعلاوه سیسکو معمولا لایسنس می‌فروشد. به این معنی که برای استفاده از هر یک از امکانات آن باید لایسنس جداگانه خریده و برای آن هزینه مجزایی پرداخت شود. این در حالی است که ما محصولمان را یکجا و با هزینه کمتری نسبت به سیسکو در اختیار مشتری قرار می‌دهیم.

  • ارسال شده در ۱۳۹۶/۷/۳۰ - ۱۰:۲۷