2-1- راه اندازی اولیه مسیریاب

راه اندازی مسیریاب برای اولین بار از طریق ارتباط کنسول صورت میگیرد. برای این نوع ارتباط باید کابل كنسول مستقيما از طريق رابط  RS232متصل شود.پورت کنسول مسیریاب با كانكتور RJ45 در جلوي دستگاه قرار دارد.

 اتصال با سرعت9600علامت در ثانيه، تعداد بیت داده 8، بيت توقف 1، عدم وجود بيت توازن و همچنین عدم استفاده از کنترل جریان انجام مي گيرد.

پس از اتصال به مسیریاب، منتظر ظاهر شدن اعلان ورود به سیستم شوید. سپس به وسیله نام کاربری و کلمه عبور میتوانید وارد محیط خط فرمان مسیریاب شوید.

نام کاربری و رمز عبور پیشفرض سیستم به ترتیب admin و admin می باشد.

 پس از ورود به محیط خط فرمان میتوان رمز عبور پیشفرض را تغییر داد

در صورت صحت نام کاربری و رمز عبور وارد شده، شما با اعلانی مشابهZHARF> مواجه می­شوید.اين حالت دسترسي اولیه به مسیریاب است كه به عنوان “سطح User” شناخته مي شود. در این مرحله ارتباط شما با مسیریاب به درستی برقرار شده است و می توانید تنظیمات دلخواه را از طریق دستورات مربوطه بر روی مسیریاب اعمال کنید

در این سطح بخشی از دستورات نمایشی وجود دارند. برای مثال میتوان به دستور show ip interface brief وضعیت اینترفیس های مسیریاب را به صورت خلاصه مشاهده کنید. همچنین دستورات ping و traceroute نیز در این سطح وجود دارند.

برای ورود به سطح پیکربندی EXEC Privildge باید از دستور enable در این سطح استفاده کنید.

پس از ورورد به این سطح برای ورود به سطح پیکربندی سراسری مسیریاب و انجام پیکربندی های باید از دستور configuration terminal در این سطح استفاده کنید . به این ترتیب می توانید مسیریاب را طبق نیازهای خود پیکربندی نمایید.

در ادامه دستورات پرکاربرد مورد بررسی قرار می گیرند.