مقدمه

مستند حاضر راهنمای کاربری مسیریاب های امن ژرف می باشد. این مسیریاب ها از پروتکل های مسیریابی پویا نظیر RIP ، OSPF و BGP پشتیبانی می کنند.

در راستای ایمن سازی این مسیریاب، قابلیت لیست دسترسی یا Access-list  برای استفاده در مسیریابی و کنترل تبادلات سیستم مسیریاب، روی سیستم پیاده سازی شده است. همچنین پیاده سازی سرویس IDPS برای تشخیص و جلوگیری از تهاجم، سرویس QoS برای مدیریت پهنای باند و طبقه بندی تبادلات و سیاست گذاری روی داده ها، و سرویس VPN برای برقراری tunnel های امن روی این سیستم تامین شده است.

این مستند به آموزش اصول پیکربندی مسیریاب ژرف و نحوه نگه داری از آن می پردازد.

دراین سند، عموما توضیحات کامل دستورات و در موارد لازم، توضیحات کلی مفاهیم پیش فرض آورده شده است. در مواردی که نیاز به شرح بیشتر وجود داشته، مثالی گویا بعد از توضیحات آورده شده است. البته فرض بر این است که خواننده از قبل با پروتکل های اینترنت و مفاهیم TCP/IP آشنایی داشته باشد.

اگر قبلا از محصولات مسیریاب ژرف و یا سیسکو استفاده کرده باشید، این راهنما را بهتر درک خواهید کرد اما استفاده قبلی از این محصولات الزامی نیست.

دستورات و روشهای شرح داده شده دراین راهنما سازگار با IOS سیسکو می باشند. شرکت ژرف پویان توس تلاش مي كند كه سازگاري با محصولات سیسکو را در نرم افزارهاي خود حفظ كند، ‌با اين حال هيچ تضميني براي اين امر وجود ندارد